Главная > Новини / Історія та суспільство > Соціальне служіння під час війни
Соціальне служіння під час війни31-03-2023, 16:00 |
На початку зустрічі з членами лютеранської громади пастор Олександр Гросс звернувся к присутнім з проханням розповісти гостям із Німеччини про свої враження від пережитого під час військових дій та висловити свої побажання та зауваження. «Відпочиваємо, є світло, є вода, тихо не чуємо вибухів… У нашому селі Зміївка Херсонської області з жовтня місяця зникло світло і вода. Завдяки допомозі пастора Олександра в нашому селі з’явився електрогенератор, люди дуже вдячні. Завдяки цьому генератору ми почали подавати воду в село.
Ми з дочкою завтра вже вирушаємо до свого села. Велика вдячність не тільки від мене, а й від усіх людей, тому що пастор Олександр завжди нам пакує цілу машину продуктів.
Наше село знаходилось в окупації з 24 лютого 2022 року. Нас відрізали від світла, не давали виїхати до Херсона, і дуже великих труднощів було дістатися до Нової Каховки. Вже в березні 2022 року у нас в селі скінчились продукти. Ми ділились тим що є, підтримували один одного як могли. Через місяць Бориславський хлібозавод наладив випуск хліба, але його привозили до нас один раз на тиждень з нормою півбуханки на людину. Іноді російські військові пошкоджували завод, а іноді відбирали хліб з машини, що їхала до нас. Через півтора місяці росіяни почали заходити в наші села, проводили обшуки, забирали цінні речи, шукали ветеранів АТО. Українського мобільного зв’язку не було і ми були вимушені користуватися російським. В червні росіяни налагодили постачання продуктів і медикаментів для цивільних осіб, але була дуже висока для нас ціна. Дуже багато було в селах російських солдат які їздили на танках і на машинах і по огородах. Коли не було продуктів то виживали за рахунок корів, свого молока, яєць. Зміївка - це єдине село з навколишніх, де не поставили російського старосту. П’ять разів мене змушували зареєструватися і працювати на окупантів, але я цього не робила. Росіяни мабуть знали, що вони будуть уходити то з жовтня місяця вони почали танками валити кам’яні стовбури. 11 листопада нас звільнили солдати ЗСУ, після чого нас почали обстрілювати росіяни з другого берега Дніпра. До війни у нас в селі було дві з половиною тисячі населення та вісімсот дітей, після початку російського бомбардування люди роз’їхались, то в селі залишилось біля чотирьохсот жителів і сімнадцять дітей», -розповіла Ніна Кнутас, керівник Євангелічно-лютеранської громади Зміївки. «Чи є у вас зв’язок між людьми, що повиїжджали?», - запитав Ральф Майстер.
«Зв'язок між всіма є люди пишуть, що хочуть повернутися, але ми просимо поки не повертатись тому що тривають ще обстріли. Але деякі люди повертаються, бо хочуть працювати на землі. В інші роки в цей час у нас була же посаджена картопля», - відповіла Ніна Кнутас.
«Яким чином навчаються діти зараз, чи мають змогу навчатися діти громади, які виїхали за кордон?», - запитав у присутніх Норберт Денеке. «Діти які присутні зараз тут, а також ті які знаходяться за кордоном мають змогу навчатися в українській школі, така можливість була відсутня в Зміївці, коли там не було зв’язку», -відповіла дівчина старшокласниця. «Особливість часу в тому що залишились в основному дідусі і бабусі, а це в купі з дітьми дуже вражені верстви населення. Бути керівником Євангелічно-Лютеранської громади Зміївки, це бути в громаді як мама і коли поряд є пастор, це дуже надихає і дає сил щось робити для людей. Пастор завжди підтримає мудрим словом, без нього було б дуже тяжко! Ми дуже сподіваємось, що скоро все скінчиться і ми приступимо до мирних справ в мирному житті», - поділилася с присутніми Ніна Кнутас.
«Ми поділяємо з вами цю надію, ми молимося за вас в своїх церквах, зараз іде Великий Піст, це час коли молитвою очищується людська душа. І ми дуже сподіваємось, що цей жахливий час скоро закінчиться і прийдуть кращі часи. Я бачу в вас велике бажання повернутися до дому, до мирних справ. Нехай Господь вас благословить!», - наголосив Керуючий Єпископ Об'єднання Євангелічно-лютеранських церков Німеччини Ральф Майстер.
«Будівля кірхи, у якої під час війни була знесена вежа, у радянські роки використовувалась як будинок культури. На добудованому фасаді будівлі досі можна прочитати цей напис. Однак у 2000 році Будинок культури було закрито, а у 2005 році аварійну будівлю вже як приватну власність було передано Церковному управлінню НЄЛЦУ в Одесі. На жаль, за 18 років так і не знайшлися можливості для його відновлення. Експертиза фундаментів показала, що будівля збудована на наносній землі і не може бути перебудована.
У наступні роки будівля кірхи зазнала багаторазового пограбування. Хтось шукав у ньому металу для здачі на металобрухт, а хтось розбирав дерев'яні конструкції для опалення своїх будинків. Спроби громади врятувати будівлю не мали успіху. Однак, надія на відновлення історичної будівлі церкви все ще не втрачена», - розповідає пастор Олександр Гросс. Гості із Німеччини відвідали багатостраждальний храм, оглянули його поїхали до Дитячого центру «Віфанія», біля якої побудована невеличка затишна капличка. В ній, як у великому храмі є свій орган. Спустившись до учбових класів гості побачили чисті й охайні приміщення обладнані сучасною технікою. На столах, за якими займалися діти були навчальні матеріали і дитячи іграшки. Так невимушено з елементами гри вихователі Центру досягають учбових результатів. «Тут дітки якими ми займаємся соціально не захищені, вони діти бідних, а подекуди й асоціальних батьків, які не хочуть працювати, випивають, приділяють своїм дітям мало уваги, обділяють домашнім теплом. Діти з охотою відвідують навчально-виховний центр бо тут вони знаходять насамперед ласку і домашнє тепло. Але потрібно відмітити важливу навчальну складову. Розумієте, зараз в Україні така ситуація, що діти не мають можливості навчатися безпосередньо в шкільних класах, вони навчаються онлайн. Ці діти не мають відповідної апаратури для навчання онлайн. По суті ми стали майже єдиною можливістю навчатися для цих дітей. Ми підтримуємо зв'язок з вчителями, які звертаються до нас с проханням щоб ми стали школою ля цих дітей, я вам скажу ми більше ніж школа тому що ми не тільки навчаємо і виховуємо, цих дітей ми доглядаємо за ними турбуємось про них, годуємо, одягаємо. З початком війни працівники центру надавали гуманітарну допомогу і батькам цих дітей. Культурна програма вихованців центру включає відвідування в Одесі кінотеатру, дельфінарію це для них відкриває цілий новий світ», - розповіла вихователь Дитячого центру «Віфанія» Ольга Борейко.
Зі свого боку Ральф Майстер розповів про труднощі з якими зіштовхуються подібні центри в Німеччині в питаннях соціалізації дітей новоприбулих біженців із країн Африки та країн Ближнього Сходу. «Ми вдячні нашим гостям за чуйність та підтримку, а також за пожертви для медичного фонду, з якого наразі отримують допомогу мешканці навколишніх сіл», - відзначив пастор Олександр Гросс.
Вернуться назад |