Зустріч з журналістською спільнотою розпочала Раїса Мінченко, в.о. проректора Університету, д.ю.н., професор, Заслужений юрист України, яка зазначила що високопосадовці, незалежно від їхнього рангу, мають чітко усвідомлювати, що їхні повноваження не є правом на свавільне управління чи маніпулювання. Вони надаються державним органам виключно для служіння інтересам суспільства та держави.
«Державні повноваження — це не ляльки, з якими можна гратися на власний розсуд. Трудовий колектив Національного університету «Одеської юридичної академії» висловлює своє обурення щодо прийнятого рішення Кабінету Міністрів України та профільного Міністерства, котрі є помилковими і, що найголовніше, — не мають законних правових підстав, а тому будуть оскаржуватися», - підкреслила Раїса Миколаївна.
«Задаємо питання: чи могли Кабінет Міністрів чи Міністерство освіти і науки прийняти відповідні нормативно-правові акти такого характеру? Це можливе, але тільки за умов наявності належних правових передумов. Таких передумов не було!», - зауважила Раїса Мінченко.
За словами проректора, університет не має жодних порушень у своїй діяльності. Навпаки, у квітні 2024 року заклад було включено до переліку об'єктів критичної інфраструктури МОН України. Протягом 2024 року університет успішно пройшов необхідні акредитації з високими оцінками, без зауважень. Фінансова перевірка також не виявила порушень.
Під час воєнного стану Національний університет «Одеська юридична академія» прийняв найбільшу кількість абітурієнтів на півдні України — майже 3000 осіб, що є безпрецедентним результатом серед вищих навчальних закладів.
Національний університет «Одеська юридична академія» є лідером у багатьох сферах: одним із перших в Україні почав викладати українською мовою, писати та захищати дисертації українською, а також співпрацює з міжнародними інституціями, зокрема Європейським судом та Міжнародним кримінальним судом. Університет здобув визнання не тільки в Україні, а й за її межами.
Ректор Національного університету «Одеська юридична академія» Олег Тодощак подякував журналістам, студентам та професорсько-викладацькому складу університету за їхню підтримку і довіру, яку йому було надано під час обрання на посаду ректора.
«Дякую шановній журналістці, що відкликалися на нашу сьогоднішню пропозицію зібратися. Дякую студентам, дякую колективу професорсько-викладацькому складу за ту довіру, яку нещодавно, всього два роки тому, висловили мені, обираючи мене на посаду ректора», — зазначив Олег Тодощак.
Він не приховує своєї стурбованості з приводу хибного рішення: «Сьогодні прикро визнавати, що було прийнято хибне, необдумане рішення стосовно нашого колективу. Я хочу сказати, що я в цьому колективі виріс — від студента до директора. Кожен студент мене знає, кожен викладач мене знає, і коли колектив довірив мені бути ректором, я цю довіру високо ціную», — наголосив він.
Незважаючи на всі труднощі, Олег Тодощак підкреслює, що університет продовжує працювати на благо держави. Заклад вищої освіти, що був заснований у 1997 році постановою Кабінету Міністрів України, і на святкуванні 25-річчя він здобув похвалу від одного з ініціаторів створення університету Валерія Пустовойтенка.
Особливу увагу ректор звернув на ситуацію зараз, коли університет продовжив працювати навіть за умов війни.
Важливою частиною університетського життя стали безпекові умови, що створюються для студентів та викладачів. Навчальний процес здійснюється не онлайн, а в аудиторіях, як і раніше. Усі заходи з безпеки були дотримані, навіть в умовах війни.
«Батьки, приїжджаючи на дні відкритих дверей, задають одне питання: чи проводиться навчання онлайн чи в аудиторіях? Ми відповідаємо, що навчання проводиться в аудиторіях, і тоді наші студенти продовжують навчання у нас», — додав Олег Тодощак.
Також ректор зазначив, що університет продовжує розвиватися. «Ми завершили реконструкцію й організовуємо IT-центр, щоб студенти мали можливість розвиватися і вивчати нові технології, включаючи штучний інтелект», — повідомив Олег Тодощак. Університет активно підтримує розвиток наукових досліджень і стратегічно працює над забезпеченням високої кваліфікації своїх випускників.
Цікавим було запитання телеканалу «Репортер» до голови студентської ради Яни Гавриленко: Чи відображає позиція керівництва академії реальну думку більшості студентів?
«Звісно, що так. Як ми знаємо, до Національного університету «Одеська юридична академія» вступають абітурієнти з досить високим середнім балом під час складання НМТ. Тому, якби ми хотіли вступити до Одеський національний університет імені І.І.Мечнікова, ми б це зробили без імперативних підказок міністерства.
Ми скликали засідання студентської ради перед конференцією трудового колективу. Після конференції трудового колективу велика кількість студентів була присутня на конференції і мала можливість висловити свою позицію. Їх думка одностайна: за жодних умов ми не погодимося на реорганізацію і будемо відстоювати наше активне студентське життя до останнього» - підкреслила Яна Гавриленко.
Любов Корнійчук, Голова Одеської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, відповідаючи на запитання Голови Одеської регіональної організації Національної Спілки журналістів України Юрія Работіна щодо штучно створеної ситуації, зазначила:
«…переді мною лежить документ, підписаний заступником міністра Михайлом Вінницьким і заступником голови профспілки працівників освіти і науки України. Це протокол консультацій, які були проведені 30 січня минулого року нашою профспілкою з нашим соціальним партнером – Міністерством освіти і науки України. Консультації були присвячені питанням реорганізації закладів вищої освіти. За результатами цієї зустрічі був підписаний протокол, і сторони домовились.
Хочу виділити два ключові моменти. Перше – це необхідність проведення консультацій з керівництвом закладів освіти та профспілковими організаціями, що представляють трудові колективи, а також з органами місцевого самоврядування. Як ви зрозуміли, цього зроблено не було. Друге – рішення про реорганізацію закладу освіти повинні ґрунтуватися на таких критеріях, запропонованих самим Міністерством освіти: кількість здобувачів освіти в закладі, індикативна вартість навчання, стан працевлаштування випускників, стан наукової роботи в закладі.
Жоден з цих критеріїв не стосується національного університету «Одеська юридична академія», тому він не підпадає під реорганізацію. І я вже не згадую запевнення міністра освіти, що реорганізація торкнеться лише керівного складу академії, оскільки практика показала, що це абсолютно не так. Скорочення торкнуться всіх працівників: як науково-педагогічного, так і обслуговуючого персоналу, а також фахівців. Адже неможливо мати два головних бухгалтера або два начальника відділу кадрів в одному закладі освіти, чи два завідувачі кафедри однієї й тієї ж кафедри.
Тому ці питання нас дуже турбують, і ми, звісно, категорично проти такого розпорядження Кабінету Міністрів. Ми направили відповідні звернення до органів влади з вимогою скасувати це рішення, оскільки воно є неприйнятним, необґрунтованим і безпідставним».
В «Одеській юридичній академії» працює понад тисячу співробітників, і вказане розпорядження Кабінету Міністрів України може призвести до їх масового скорочення.
Наразі трудовий колектив університету почав активно захищати свої права в межах закону. Зокрема, є звернення до державних органів влади, юридичних спільнот, громадськості та медіа, щоб зберегти НУ «ОЮА» як одну з ключових інституцій України.
«Незважаючи на прийняте рішення, яке шокувало всю академічну спільноту, ми виступаємо за правові кроки захисту та розуміємо, що для того, щоб дійсно бути корисними суспільству, університети повинні працювати та розвиватися, а не зникати через не продумані рішення. Зрештою, будь-яка діяльність органів державної влади повинна відповідати не тільки букві закону, а й духу справедливості та загальним інтересам нації.
Звертаємося до всіх причетних органів та професійних спільнот із закликом підтримати нас у відстоюванні правового статусу нашого навчального закладу, адже саме від нашого університету залежить багато в чому майбутнє молодих юристів, а значить — і майбутнє нашої країни», - підкреслила професор Раїса Мінченко.
Трудовий колектив університету звернувся до Президента України, Прем'єр-міністра, Голови Верховної Ради України та центральних органів державної влади з проханням скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України №111-р від 12.02.2025 «Про реорганізацію Національного університету «Одеська юридична академія»». Це звернення вже підтримали Одеська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України, Союз юристів України, Спілка ректорів закладів вищої освіти України, депутати Одеської обласної та районної рад, студентські організації всеукраїнського рівня.